Zespól suchego oka (ZSO) jest nieprawidłowością filmu łzowego wynikającą z niedoboru łez lub nadmiernego parowania, powodującą uszkodzenie powierzchni między- powiekowej oka, skutkującą objawami dyskomfortu. W około 80% wynika to przede wszystkim z niedoboru części wodnej filmu łzowego. Człowiek ciecz łzowa produkowana jest przez gruczoł łzowy główny znajdujący się w oczodole i przez gruczoły łzowe dodatkowe znajdujące się w powiekach. Uwalnianie łez odbywa się średnio, co 5-12 sekund.
Film łzowy może ulegać przerwaniu, gdyż jest bardzo nietrwały i wiele czynników może wpływać na zaburzenie jego stabilności. Może być odnawiany dzięki mruganiu. Człowiek mruga około kilkunastu razy na minutę. Film łzowy stanowi trójwarstwową powłokę ochraniającą rogówkę i spojówkę. Zewnętrzną warstwę tworzy warstwa lipidowa, która jest produkowana przez gruczoły tarczkowe oraz powiekowe. Główną jej rolą jest zapobieganie parowaniu wody i utrzymaniu optycznie gładkiej powierzchni oka. Środkową warstwę tworzy warstwa wodna, która powstaje dzięki gruczołowi łzowemu głównemu i gruczołom łzowym dodatkowym. Zapewnia ona spojówce, a głównie rogówce nawilżenie, odżywianie i tlen. Ponadto hamuje wzrost bakterii i utrzymuje prawidłową lepkość łez. Warstwę wewnętrzną tworzy warstwa śluzowa produkowana przez komórki kubkowe rogówki i spojówki. Warstwa ta utrzymuje film łzowy na powierzchni oka oraz zapewnia stabilność i lepkość filmu łzowego.
Najczęstsze dolegliwości ZSO to: światłowstręt, pieczenie oczu, ból oczu, szczypanie oczu, uczucie ciała obcego pod powiekami, uczucie suchości oczu, zaczerwienienie oczu, lepkość powiek, częste mruganie, przymglenie widzenia, spadek ostrości wzroku, zmęczenie oczu i ciężkość powiek.
Zależnie od kryteriów diagnostycznych oraz populacji, częstość występowania ZSO wynosi 5 – 35%. Zaburzenia filmu łzowego mogą zależeć od różnych czynników. Mogą to być czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych, czyli warunków środowiska pracy i domu zaliczać będziemy: rodzaj pomieszczenia, oświetlenie, warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniu (wilgotność i temperatura powietrza), czas i organizacja pracy, rodzaj wykonywanej pracy (praca przy komputerze, czytanie, prace precyzyjne, prowadzenie pojazdów), styl życia i spędzania wolnego czasu (stosowanie soczewek kontaktowych, kosmetyki, palenie papierosów, gry komputerowe, oglądanie telewizji, czytanie książek). Wiele osób zauważa objawy dyskomfortu ze strony oczu właśnie w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których powietrze jest bardzo suche. Także czynniki wewnętrzne związane z ogólnym stanem zdrowia, a szczególnie ze stanem narządu wzroku mają istotny wpływ na nawilżenia oczu. Niewątpliwie wiek i płeć odgrywają tu dużą rolę, gdyż z wiekiem dochodzi do spadku produkcji filmu łzowego.
Rozpoznanie zespołu suchego oka, jak w przypadku większości chorób zależy w dużym stopniu od wywiadu, tym bardziej, że tak dużo czynników może dawać podobne objawy. W badaniu okulistycznym należy zwrócić uwagę na: wygląd powiek, badanie powierzchni oka i filmu łzowego. Nie mniej istotne jest badanie diagnostyczne: test Schirmera, czas rozpadu filmu łzowego (Tear break- up time TBUT), czy badanie za pomocą odbicia rogówkowego w keratometrze, Tearscope czy siatki Hircal. Postępowanie w przypadku rozpoznania zespołu suchego oka polega na ograniczeniu lub wyeliminowaniu przyczyny oraz stosowaniu leków nawilżających rogówkę (lubricants). W cięższych przypadkach stosuje się leki stymulujące wydzielanie łez, zamykanie punktów łzowych za pomocą zatyczek silikonowymi czy lasera lub nawet leczenie operacyjne.
Niejednokrotnie, już zastosowanie preparatów sztucznych łez eliminuje większość objawów pozwalając jednocześnie efektywnie pracować czy wypoczywać. Biorąc pod uwagę duży wybór tych preparatów można je dowolnie dopasować do przyczyny jak i upodobań pacjenta. Sztuczne łzy powinny być dawkowane w zależności od przyczyny i ciężkości ZSO. W przypadku preparatów bez konserwantów, jeżeli istnieje taka potrzeba można je wpuszczać nawet co godzinę, nie obawiając się skutków ubocznych.
KWESTIONARIUSZ BADANIA ZESPOŁU SUCHEGO OKA – ZSO