Choroby układu mięśniowo-szkieletowego

Czym są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego związane z wykonywaną pracą?

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe związane z pracą to grupa bolesnych dolegliwości ze strony mięśni, ścięgien i nerwów. Przykładem takich schorzeń mogą być: zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgien, czy zespoły bólowe kręgosłupa. Do grupy tych chorób zalicza się tylko te zaburzenia, które rozwijają się stopniowo i są spowodowane przeciążeniem struktur układu mięśniowo-szkieletowego.

W niniejszym opracowaniu omówione zostały schorzenia i dolegliwości wynikające z przeciążenia fizycznego, które rozwijają się stopniowo w długich przedziałach czasowych. Ich rozwój związany jest często ze sposobem wykonywania pracy, szczególnie jej monotonnym i powtarzającym się charakterem, a także przyjmowaniem niefizjologicznej pozycji ciała, co w konsekwencji jest powodem dolegliwości bólowych występujących w trakcie pracy jak i odpoczynku.

Prawie wszystkie prace wymagają zaangażowania kończyn górnych. Dlatego większość zaburzeń dotyczy rąk, nadgarstków, łokci, szyi i ramion. Praca angażująca kończyny dolne może prowadzić do zaburzeń ze strony nóg, bioder, kostek i stóp.

Jakie są czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi chorób układu mięśniowo-szkieletowego?
Jak dochodzi do rozwoju chorób układu mięśniowo-szkieletowego?
Jakie są objawy chorób układu mięśniowo-szkieletowego?
W jaki sposób rozpoznaje się choroby układu mięśniowo-szkieletowego?
Jak leczy się choroby układu mięśniowo-szkieletowego?
Jak można zapobiegać chorobom układu mięśniowo-szkieletowego?.
Odpowiedni projekt stanowiska pracy
Badania profilaktyczne